Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Budowa domu Vitra 116 DQM w Niewieszy nad Zalewem Pławniowickim

wpisy na blogu

Taras ziemny w praktyce

Blog:  niewiesze
Data dodania: 2019-08-06
wyślij wiadomość

Jak obiecałem, tak też opisuję powstanie naszego tarasu. Właściwie to poza tym, że ma być nie mieliśmy pomysłu jak go zrobić.

Po rozmowie z naszym "koparkowym" zdecydowaliśmy się w końcowej fazie budowy utwardzić teren przed domem nawożąc jakieś 12-13mkamienia. 

Ponieważ sam styropian (na fundamencie i powyżej) nie był osłonięty - zdecydowałem się dać na fundament warstwę styroduru + folię kubełkowa (żeby woda tam nie stała). Był oczywiscie otynkowany, ale uznaliśmy, że kamień może go uszkodzić.

Poziom był zbyt niski, wiec na wiosnę doszło kilka ton kamienia i podsypka. Na wysokości podłogi i styropianu elewacyjnego przy ścianie daliśmy krawężniki (wysokie) które odizolowały kamień i podsypkę od styropianu (i do tego oczywiście folia kubełkowa).

Podniesiony poziom. Krawężniki do okoła (przy ścianie domu też),

Podniesiony poziom. Krawężniki dookoła (przy ścianie domu też),

Już część podsypki wysypana, potem była utwardzana (ubijana).

Powierzchnię tarasu stanowią płytki gresowe Opoczno Solid 2.0 z kolekcji Wood 2.0., które udało nam się kupić po 90zł za metr. Cena była tak szokująca, że dwa razy się upewniałem, że to pełnowartościowe i tak było. Niestety kupiliśmy ich o(dosłownie) 2 za mało - dlatego musiałem domawiać (+ kilka na zapas), niestety przesyłka paletowa (2 w paczce to 36 kg) - więc i koszt większy na 1m2.

Dzięki ułożeniu na porządnym utwardzeniu płytki są stabilne, a woda szybko znika z tarasu (jest oczywiście spad na zewnątrz).

Wał ziemny ma za zadanie stabilizować całość konstrukcji, a jego obsadzenie to już zasługa moich rodziców, którzy w czerwcowych upałach zdołali nie tylko taras obsadzić, ale i utrzymać.

Tu efekt po 6tygodniach. Obsadzenie się rozrasta i niedługo powinno przykryć całe obrzeże tarasu. Na pierwszym planie podstawa pod lampy (betonowa z hydroizolacją).

A tu nocny (no wieczorny) rzut oka.

Koszty:

- zeszłoroczne utwardzenie + praca koparki - 1400 zł

- tegoroczny materiał i pomoc w pracach - 6000 zł

- płytki - 4000 zł

- obrzeże dostaliśmy w prezencie 

Dojdą jeszcze lampy - my wybraliśmy dość tanie (60 zł / sztuka), ale rozpiętość cenowa szokuje. Niestety te najładniejsze są koszmarnie drogie (pomijam, że drogich brzydactw jest też ile się chce).

Uwaga nie twierdzę, że to najlepiej zrobiony taras na świecie, ale wygląda ładnie i płytki się trzymają (nic nie lata, nie klawiszuje).


5Komentarze
Data dodania: 2019-08-06 16:31:00
Świetnie się prezentuje, zapewne Twoja technologia znajdzie wielu naśladowców...)
odpowiedz
Data dodania: 2019-08-06 16:34:46
Albo krytyków :). Dziękuję za docenienie.
odpowiedz
Odpowiedź do wichrowewzgorza
Data dodania: 2019-08-06 20:23:41
Płyty kładzione wprost na ziemie czy jakieś dystanse? Coś? Wyglada super :) a ten czerwony wymiata!!!
odpowiedz
Data dodania: 2019-08-07 11:38:05
Wprost na podsypkę (drobną mączkę zamiast pisaku, ale myślę że na piasku też będzie dobrze). Z 2mm "fugami" lekko podsypanymi piaskiem.
odpowiedz
Odpowiedź do naszpoliklet
Data dodania: 2019-08-29 16:06:52
Niewiesze
Witam. Jestem zainteresowana kupnem działki bądź domu w Niewieszy. Jeśli ma Pan jakieś informacje czy mogła bym prosić o kontakt? aniad33@interia.pl Pozdrawiam Anna
odpowiedz

Wstyd mi ...

Blog:  niewiesze
Data dodania: 2019-07-24
wyślij wiadomość

, że tak zapuściłem tego bloga, ale może na końcu budowy będzie nieco łatwiej.

Zmieniło się dużo, żeby nie powiedzieć wszystko i postaram się to po kolei opisywać, tak więc:

- mamy łazienki

- mamy podłogi

- mamy taras

- mamy podjazd

- mamy kuchnię

- montujemy oświetlenie

- drzwi za tydzień

- rekuperacja w sierpniu

Więc jest super!

Domek z zewnątrz wygląda tak:


Najbardziej chyba dumny jestem z tarasu - bo to przyznam szczerze była rzecz odkładana "ad acta" i nie mieliśmy na niego dobrego pomysłu. Wahaliśmy się między deską egzotyczną (większość opinii negatywna, że trudne w utrzymaniu, trzeba często olejować itp.), a jakimiś betonowymi płytami (większość opinii negatywna, a to że pękają, a to że brzydkie) - właściwie to nie planowaliśmy na razie robić tarasu. 

Nasze utwardzenie przed domem niestety skutkowało wnoszeniem do domu kamyków (z tegoż utwardzenia) i przy podłodze drewnianej w salonie mogłoby się to skończyć nieciekawie. Stąd też decyzja o przyśpieszeniu budowy tarasu - choć wciąż bez pomysłu "jak to zrobić".

I tu przez kompletny przypadek znaleźliśmy płyty gresowe 2cm. Kupowaliśmy przez internet, nie widząc płyt, ale wyszło cudo (też mieliśmy szczęście do wykonawcy - nigdy nie układali takich płyt, a dali radę)!

Dokładniej opiszę za klika dni.




6Komentarze
Data dodania: 2019-07-24 15:25:27
Sliczny domek,z niecieprliowscia czekam na wiecej zdjec , zwłaszcza tarasu z bliska i chetnie poznam koszt . Z gory dziekuje
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-24 16:19:47
Dokładnie rozpisze koszt w następnym poście - w sumie całość zamknęła się w 11-12 tys. (utwardzenie, izolacja domu (dodatkowa), krawężniki, podsypka i płytki).
odpowiedz
Odpowiedź do asia2105endo
ajsza  
Data dodania: 2019-07-24 15:57:33
Od jutra wpada Pan od tarasow. My tez dajemy plyty 60x60 grube 2cm z opoczna. Tez dawaliscie na suchy beton. Jaka fuge zrobiliscie?
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-24 16:23:29
Dokładnie to płytki z Opoczna - na zdjęciach miały być bardziej "drewniane" a jest rewelacyjne bielone drewno z czerwonawym rysem słoi co się pięknie komponuje z wykuszem. Dawaliśmy na piasek bo płytka musi pracować. Na suchy beton są mocowane krawężniki. Fuga 2mm - miałem obawy czy nie za mało, ale na piasku (właściwie to mączce) się idealnie ustabilizowało po kilku ulewach i teraz trzyma odległości. Piasek wsypany w fugi.
odpowiedz
Odpowiedź do ajsza
ajsza  
Data dodania: 2019-08-02 21:06:34
Dzis rozmawialem z wykonawca. Zaczynamy od ganku. Wykonawca twierdzi, ze nie da sie tego polozyc na suchy beton!!! Mowi,ze na narozu jak ktos stanie to odskoczy plytka. Chce dac wylewke 5 cm I kleic na klej!!! Ja tak nie chce...
odpowiedz
Odpowiedź do niewiesze
Data dodania: 2019-08-05 09:11:30
IMHO powinna być normalna podsypka (ubita) i na to płytki bez żadnych wynalazków, tak też podaje producent na stronie (identyczna podpudowa jak dla kostki na podjazd). U nas położone i nic nie "klawiszuje", ani się nie rusza - po to podsypka, żeby nic tam nie odskakiwało. Pomysł z wylewką średni (dla wykonawcy dobry), moim zdaniem w zimie będą problemy z płytkami (każdy kto coś wiedział na ten temat, odradzał klejenie płytek na tarasie - szczególnie tak dużych i grubych). Powodzenia
odpowiedz
Odpowiedź do ajsza

Rok za nami

Blog:  niewiesze
Data dodania: 2018-10-18
wyślij wiadomość

Przespałem rocznicę o kilka dni, ale i tak widać, że troszkę się zmieniło w ciągu tego roku.

Było tak...

..., a jest tak.

4Komentarze
Data dodania: 2018-10-18 18:37:52
Sama trawa, ale będzie co kosić.
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-18 22:15:07
Pierwsze koszenie za nami. Nie było źle - 2 osoby obskoczyły w 1,5h. Na razie inwestycje w ogród muszą poczekać (coś tam na wiosnę pewnie posadzimy, ale to nie jest priorytet).
odpowiedz
Odpowiedź do jaspis130maria
Data dodania: 2018-10-19 08:04:54
To tak samo jak u mnie, na początku był tylko trawnik, teraz są prawie same rabaty. Co roku mnie korci, aby coś więcej posadzić. Przekonałam się, że przy bylinach, oczywiście posadzonych bardzo gęsto jest zdecydowanie mniej pracy. Trawnik, aby był zadbany trzeba kosić przynajmniej raz w tygodniu! Powodzenia
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-19 13:32:51
Zobaczymy - docelowo traktorek zapewne do koszenia (na razie budżet nie pozwolił). Ja mam dwóch takich z ADHD wrodzonym, że kwiatki przy nich maję mierne szanse na przeżycie ;).
odpowiedz
Odpowiedź do jaspis130maria

Trawnik w 30 dni

Blog:  niewiesze
Data dodania: 2018-10-03
wyślij wiadomość

Wpis może nie do końca o budowie, ale jako że ogród stanowi integralna część budowy to też chciałem pokazać zmiany jakie się dokonały w ciągu 30 dni!


Wiem, zaczynanie od trawnika mając pusty dom, to może troszkę szalone, ale liczę że dzięki temu nasz zielony dywan na wiosnę będzie silny i piękny.


2Komentarze
Data dodania: 2018-10-03 15:53:19
Jeśli ciężki sprzęt na budowę już nie wjedzie, to nie jest to szalony pomysł. A trawa na wiosnę powinna się pięknie bujnąć.
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-03 20:30:45
W założeniu już nic ciężkiego na część ogrodową nie będzie wjeżdżać - więc może się uda nasz szalony plan (przy okazji pierwsze koszenie będzie pewnie w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni).
odpowiedz
Odpowiedź do nicolka2004

Zapuściłem bloga,a tyle się działo (i dzieje nadal

Blog:  niewiesze
Data dodania: 2018-09-11
wyślij wiadomość

Ostatni wpis dotyczył przerwy, minęło od niego ponad 3 miesiące! Biję się w piersi i postaram się co nieco pouzupełniać.

Po ogrzewaniu podłogowym i wylewkach (robione przez naszych wykonawców bez udziału DQM'u - tu nie poszło idealnie, ale to temat na dłuższy wpis), DQM wrócił do pracy.

Vitra 116 w całej okazałości

Właściwie poza wykończeniem elewacji (tynk na bokach schodów, drobne popraweczki) zostało ocieplenie stropu i założenie płyt GK.

Poszło bardzo sprawnie,ekipa stanęła na wysokości zadania izolując strop (wełna 23cm lambda 0.035), w dwóch warstwach na zakładkę (5 i 18 cm). Muszę przyznać, że przygotowany jechałem posprawdzać wykonanie i znów się nie zawiodłem. Izolacja wykonana porządnie,na zakładkę - a w jaskółce (w szczycie) ładnie ułożona i zagięta bez typowego zejścia dwóch płatów wełny w szczycie.

Oczywiście zaufanie - zaufaniem, ale w zimie i tak wszystko przelecimy kamerą termowizyjną.

Miałem obiecane ułożenie tymczasowej podłogi na stropie strychu z płyt MFP (podobne do OSB tylko para-przepuszczalne). Ekipa zamiast ułożyć kilka płyt jedna za drugą zrobiła pięknie wypełnioną "mozaikę podłogową" na strychu. Przyznam szczerze, że było mi trochę głupio, że zrobili to aż tak ładnie.

Płyty GK na stropie

Końcówka to już właściwie sprzątanie placu budowy, jeszcze seria porad i podpisanie ostatecznych protokołów z DQM'em.

Mogę z czystym sumieniem podziękować całemu zespołowi za zaangażowanie, pracę i wsparcie w każdym momencie (i nawet po) trwania umowy.

Szczególne wrażenie zrobiła na nas (inwestorach) końcówka, gdzie naprawdę rzetelnie DQM popoprawiał wszystkie drobne sprawy. A prawdziwą wisienką na torcie było zrobienie tymczasowego progu, żeby uszczelnić dom i zabezpieczyć go przed wzbudzaniem alarmu i wciekaniem deszczu. Niby nic ale zrobili go sami bez ponagalania i faktycznie sprawdził się doskonale. 

A dalej żeby było śmieszniej zajęliśmy się oczyszczalnią, podjazdem, ogrodem i płotami. To już jednak temat na kolejny wpis.

Tu podsumowanie budowy pisane nieco bardziej na żywo.

https://niewiesze.pl/to-juz-jest-koniec-czyli-ciag-dalszy-nastapi/

Dokładam zdjęcia ocieplenia.

Szczyt jaskółki

Szczyt jaskółki

Tylna ściana jaskółki


3Komentarze
kklsz  
Data dodania: 2018-10-19 12:41:55
Wysoki sufit - ocieplenie.
Hey. Fajny pomysł ten wysoki sufit. Już nie mówię o tej czerwieni. Mam podobnie u siebie, wysoki sufit tylko nad salonem, ściana połaciowa. I moje pytanie jak ociepliłeś ten sufit, od poddasz, bo widzę, że chyba nieużytkowe poddasze ?
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-19 13:30:37
Tak jest nieuzytkowe. Wełna na skosach (na szycie przegięta, a nie składana) - to w sumie klasyczne ocieplanie poddaszy użytkowych. Na pionowej ścianie (vis a vis okna) stelaż i wełna w pionie. Mieli z tym "troszkę" zabawy ale póki co wydaje się że jest ok. Poszukam i wstawię zdjęcia od góry ocieplenia.
odpowiedz
Odpowiedź do kklsz
Data dodania: 2018-10-24 09:48:00
Dodałem dwa zdjęcia ocielenia jaskółki - pod spodem jest 8 cm wełny w w poprzek.
odpowiedz
Odpowiedź do kklsz
niewiesze
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 46344
Komentarzy: 80
Obserwują: 16
On-line: 9
Wpisów: 34 Galeria zdjęć: 71
Projekt VITRA-116
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Niewiesze
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2019 sierpień
2019 lipiec
2018 październik
2018 wrzesień
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 luty
2017 grudzień
2017 listopad
2017 październik
2017 wrzesień
2017 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu VITRA-116:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 436
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 409
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 137
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń